środa, 3 września 2014

Jak wyhodować mango z pestki

Mango indyjskie (Mangifera indica) jest jedną z najważniejszych roślin uprawnych w krajach tropikalnych. W naszych sklepach mango można dostać przez cały rok. Najczęściej spotkamy jeszcze niedojrzałe owoce, które powinny poleżeć kilka dni przed zjedzeniem. Kolor skórki nie określa stopnia dojrzałości owocu, dlatego najlepiej poczekać, aż mango zacznie uginać się pod palcami, a jego miąższ będzie słodki i soczysty. Również wtedy pestka, znajdująca się w samym środku owocu będzie miała największą zdolność kiełkowania.

Pestka mango chroniona jest bardzo twardą łupiną, którą należy otworzyć, jeśli chcemy szybko zobaczyć kiełek :) W przeciwnym razie proces kiełkowania może potrwać nawet kilka miesięcy. Otwarcie łupiny jest trudnym zadaniem. Podczas takiego zabiegu niezwykle łatwo jest uszkodzić pestkę, której szansa na dalsze życie mocno spadnie.

Uszkodzonej pestki nie wolno wsadzać w ziemię - wtedy zgnije na 99%. Również po udanym wyjęciu pestki lepiej nie pakować jej od razu do doniczki. Polecam natomiast owinięcie jej zwilżonym papierowym ręcznikiem i umieszczenie w zamkniętym, ciemnym pojemniku. Metoda sprawdzona w przypadku 3 pestek ze stuprocentową skutecznością.



Kiełkująca pestka mango

Kiedy korzeń osiągnie kilka centymetrów długości można pestkę przełożyć do doniczki z dość żyznym, przepuszczalnym podłożem. Niektórzy radzą, aby pestkę umieścić pionowo w ziemi, a inni poziomo. Ja zawsze kładłem pestkę poziomo, przysypując ją lekko ziemią. Po około dwóch tygodniach światło dzienne powinna ujrzeć łodyżka z kilkoma małymi listkami.


Młode mango wychodzi z ziemi

Od tej pory mango rośnie szybko. Pierwsze liście z dnia na dzień wydłużają się o kolejne centymetry. Potem przebarwiają się z koloru czerwonego w soczystą zieleń.


W kolejnych miesiącach życia wzrost wygląda następująco: wypuszczenie 3-5 nowych liści, kilka tygodni przerwy, wypuszczenie kolejnych liści, przerwa, itd.

10-tygodniowe mango

Z podlewaniem należy być ostrożnym. Nie wolno doprowadzić do przelania. Może to prowadzić do chorób grzybicznych liści, a w rezultacie do obumarcia rośliny.


Mango co kilka tygodni wypuszcza młode listki

Podsumowując - mango nie jest rośliną trudną do wyhodowania z pestki, pod warunkiem że przestrzega się kilku zasad, o których pokrótce napisałem. Z pewnością najlepszym okresem na kiełkowanie jest lato, ale już niedługo grzejniki w naszych mieszkaniach zaczną się nagrzewać, co może być pomocne przy takich zabiegach :)





3 komentarze:

  1. witam
    tydzień temu posadziłam pestkę mango w pojemniczku z ziemią. niestety dziś przez przypadek pojemnik został strącony na podłogę ... okazało się, ze pestka wypuściła ok 4 cm korzonek... podczas upadku korzonek lekko się złamał ale nie oderwał... czy po ponownym włożeniu do ziemi pestka wypuści nowy korzonek lub zregeneruje ten co już posiada? czy pestka jest do wyrzucenia w takim przypadku?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. proszę śmiało włożyć pestkę z powrotem do ziemi. Złamany korzeń zregeneruje się i powinien wypuścić kilka małych, bocznych korzeni, także nie ma powodów obaw. Życzę powodzenia w uprawie:)

      Usuń
  2. Dzięki za odpowiedź. Właściwie to zaraz po tym małym wypadku pojemnika i złamaniu korzonka, wsadziłam z powrotem pestkę. Tylko nie wiedziałam czy coś z tego będzie czy nie :-) Mam więc nadzieję, że pięknie się rozwinie to moje mango.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty