piątek, 31 października 2014

Nowy nabytek - tamarillo

Tamarillo, czyli cyfomandra grubolistna (Cyphomandra betacea) to gatunek rośliny należący do rodziny psiankowatych, do której należy również dobrze nam znany pomidor. Krzewy cyfomandry dorastają do 4 metrów wysokości, przez co tamarillo nazywa się też pomidorem drzewiastym. Dziś tamarillo uprawia się głównie w Ameryce Południowej oraz w Nowej Zelandii.

Dojrzały owoc tamarillo

Owoce cyfomandry mają jajowaty kształt i w zależności od odmiany czerwony, żółty lub purpurowy kolor. W przeciwieństwie do pomidora, skórka jest niejadalna. Smak owocu porównałbym najbardziej do czarnej porzeczki, aczkolwiek nie zrobił na mnie wrażenia. Być może lepiej smakuje po dodaniu do potraw niż na surowo.

W miąższu tamarillo znajdują się liczne nasiona, które powinny wykiełkować już po kilku dniach od wysiewu. Sama roślina jest łatwa w uprawie, chociaż podobno bardzo lubią ją mszyce i inne szkodniki. Póki co czekam na pierwsze kiełki :)

Tamarillo po przekrojeniu


czwartek, 30 października 2014

Jak przyspieszyć kiełkowanie opuncji? - pomóc jej w tym!

Zdarza się że nasionom, z których chcemy wyhodować nową roślinę trzeba pomóc. Z pewnością dotyczy to opuncji figowej, której nasiona mają wyjątkowo twardą łupinę.

Po prawie dwóch miesiącach oczekiwania, aż część nasion znajdujących się w ręczniku papierowym wykiełkuje, straciłem cierpliwość. Postanowiłem ponacinać końcówki łupin, przez które miały się przebić kiełki. Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę :) Już po dwóch dniach rośliny pokazały że bardzo zależało im na przyjściu na świat. Od razu przełożyłem siewki do podłoża, w którym ładnie dojrzewają:


Kiełkujące opuncje

niedziela, 26 października 2014

Rzadkie rarytasy cz. 1

Nie spodziewałem się znaleźć takich owoców w naszych sklepach. Obok cytrusów i bananów pojawiły się... czerymoje.

Czerymoja (inaczej flaszowiec peruwiański) to owoc z rodziny flaszowcowatych (Annonaceae), pochodzący z Andów. Zimozielone drzewa dorastają do 10 metrów wysokości. Co ciekawe, najlepiej rosną na terenach położonych powyżej 800 m n.p.m.


Dojrzała czerymoja

Owoce czerymoi osiągają długość do 20 cm. Ich skórka przebarwia się z koloru zielonego w brąz, kiedy są już dojrzałe. Miąższ konsystencją przypomina gruszkę, smakiem jest również do niej podobny. Jest jednak bardziej śmietankowy i aromatyczny. Niektórzy nazywają czerymoję jabłkiem budyniowym.


Czerymoja po przekrojeniu

Wewnątrz owocu znajduje się około 30 czarnych pestek, które po natychmiastowym wysianiu powinny wykiełkować w ciągu około 3-4 tygodni.


Nasiona czerymoi

Część pestek zamierzam ponacinać, ponieważ młode rośliny mogą mieć problem z przebiciem się przez łupinę nasienną. Już wkrótce powinny powinny być pierwsze rezultaty :)


niedziela, 19 października 2014

Owoc kaki...bez nasion

Nadeszła jesień, a z nią sezon na kaki. W ostatnich dniach kupiłem dorodny okaz, który mimo tego, że był bardzo smaczny, nie miał w środku ani jednego nasiona. Potem dowiedziałem się, że to szaron - nowsza odmiana kaki, wypierająca powoli z rynku swą pierwotną wersję. Szarony powstają z niezapylonych kwiatów i dlatego nie zawierają nasion. Poniżej kilka zdjęć tego owocu.




W przyszłym tygodniu poszukam w sklepach "oryginalnego" kaki, które do tej pory wydawało mi się być owocem gorszej jakości w porównaniu do szaronów.

wtorek, 14 października 2014

Kiwano po przekrojeniu

Kiwano po przekrojeniu przypomina naszego rodzimego ogórka. Struktura miąższu jest podobna, choć jest on bardziej galaretowaty. W środku znajdują się liczne, dość twarde nasiona. Ciekawy jest kontrast pomiędzy pomarańczową skórką, a zielonkawym wnętrzem:




Smak kiwano mnie rozczarował. Niektóre źródła porównują go do połączenia ananasa z melonem. Uważam że jest to mocno przesadzone - smak jest neutralny, czuć tylko lekki posmak ogórka. W przypadku tego owocu wygląd zdecydowanie wygrywa ze smakiem. Być może owoce z własnej uprawy są smaczniejsze.

Nasiona łatwo oddzielić od miąższu. Najlepiej je wysiać wczesną wiosną, a po przymrozkach przesadzić do gruntu, ponieważ kiwano potrzebuje sporo miejsca do wzrostu. Wysuszone nasiona można przechowywać przez wiele miesięcy. Moje będą czekać przynajmniej do lutego.

sobota, 11 października 2014

Papaja - pierwsze dni życia

Po około 5 tygodniach od wysiewu jedno z nasion papai wykiełkowało w torfowej doniczce. Niestety z powodu niewielkiej ilości światła w ostatnim czasie siewka mocno wyciągnęła się górę, ale czuje się dobrze. Niedawno wypuściła nowe listki.

Młoda papaja

piątek, 3 października 2014

Nowy owoc - kiwano

Koniec lata wcale nie musi być przygnębiający! To czas, kiedy do naszych sklepów trafia coraz więcej ciekawych owoców tropikalnych. Jednym z nich jest kiwano, nazywane też ogórkiem afrykańskim.

Owoce kiwano są mniejsze niż ogórki, które uprawiamy w szklarniach. Są bardziej owalne, a ich skórę pokrywają grube kolce. Wyglądem bardziej przypominają ozdobne dynie. 



Kiwano do wzrostu potrzebuje wysokiej temperatury (powyżej 15 stopni). Latem można je uprawiać w szklarni i przy odrobinie szczęścia we wrześniu zebrać plony.  

Popularne posty