niedziela, 22 lutego 2015

Moringa oleifera - drzewo cudów

Moringa olejodajna (Moringa Oleifera) jest drzewem pochodzącym z Indii, dorastającym do 10-12 metrów wysokości. Nazywana także drzewem cudów, ze względu na swoje cudowne właściwości.

Jest rośliną niezwykle wartościową. Każda jej część znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym i chemicznym - korzeni używa się jako chrzan, liście są jedzone na surowo lub gotowane. Nasiona oczyszczają wodę, tłoczy się z nich olej, a po ugotowaniu nadają się do spożycia. Jakby tego było mało, korę i żywicę moringi stosuje się do wyrobu lekarstw.

Drzewo cudów jest rośliną odporną na suszę i nie ma dużych wymagań co do podłoża. Dobrze rośnie w piaszczystych i dobrze zdrenowanych glebach, nie wolno pozwolić na to, aby korzenie dłużej stały w wodzie. Moringa jest rośliną egzotyczną, nie da się jej uprawiać w naszym klimacie na zewnątrz przez cały rok. Przemrożenie na pewno jej zaszkodzi.

Moja przygoda z moringą zaczęła się od wysiewu zasuszonych nasion. Z braku czasu nie poddawałem ich żadnym zabiegom przygotowujących do kiełkowania. Po prostu zakopałem je w doniczce z włóknem kokosowym. Już po kilku dniach było widać efekty, a po około 2 tygodniach moringa stała się już całkiem sporą roślinką:

Siewka moringi olejodajnej




5 komentarzy:

  1. Dzień dobry 🙂
    Można spytać jak Moringa się miewa po tych kilku latach od zasadzenia? Ja własnie dostałam nasiona i mam zamiar wypróbować. Jak się rozwinęła przygoda z moringą, może jest cos ciekawego co mogłoby mi się przydać w przyszłosci? Pozdrawiam 🖐

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry, niestety moja moringa z niezidentyfikowanych przyczyn padła po kilku miesiącach od wykiełkowania. Na początku bardzo intensywnie rosła, podejrzewam że potrzebowała znacznie większego pojemnika na rozwój korzeni. Pozdrawiam!

      Usuń
  2. Piękna :) Mam nasionka. Część posadzę Twoim sposobem, część zamoczę w biohumusie na noc. Zobaczymy jakie będą efekty

    OdpowiedzUsuń
  3. Słyszałam o tych ziołach już wiele razy, ale nie sądziłam, że mają aż tyle prozdrowotnych zastosowań. Jeżeli ktoś jeszcze nie zna tej rośliny, polecam tez poczytać tu na stronie. Najbardziej zainteresowało mnie działanie antyoksydacyjne oraz bakteriobójcze. Spożywanie tego zioła wpływa także na uzupełnienie niedoborów w składniki mineralne.

    OdpowiedzUsuń
  4. Moja ma 4 tygodnie od umieszczenia nasionka w doniczce , nie wiem co zrobię zimą

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty